Producenci
Produkt dnia
CUKIER TRZCINOWY JASNY BIO 500 g - BIO PLANET
CUKIER TRZCINOWY JASNY BIO 500 g - BIO PLANET
8,19 zł 7,59 zł
szt.
Dla czego warto kupować karmę ekologiczną dla kota? 0
Dla czego warto kupować karmę ekologiczną dla kota.

Od dzikich kotów, znanych wszystkim drapieżników, koty domowe niemal nie różnią się pod względem genów. Również ich dieta powinna odpowiadać przystosowanemu do mięsożerności układowi pokarmowemu.  Popularne karmy, jakie kupujemy naszym pupilom, zazwyczaj nie odpowiadają ich potrzebom, a czym różnią się karmy ekologiczne?

Kot czy gołąb? - zboża w karmach dla kotów

Zostawiając kota samego w kuchni, doskonale pamiętamy o tym, że na wierzchu nie może znajdować się mięso czy nabiał, bo istnieje duże ryzyko ich nagłego zniknięcia. O produkty mączne nie musimy się martwić. Wynika to z naturalnych potrzeb żywieniowych kotów. Niestety wiele osób zapomina o upodobaniach swojego pupila podczas wyboru karmy, a te zbyt często zawierają duże ilości zbóż. Ich niska cena zachęca producentów, aby opierać na nich swoje karmy dla kotów. W ten sposób do przewodu pokarmowego naszego pupila trafiają węglowodany, których nie jest w stanie przetworzyć. Zboża na pierwszym miejscu w składzie karmy powinny zaalarmować właściciela kota, aby pod żadnym pozorem nie podawać mu takiej karmy, ale nawet ich dodatek może poważnie obciążyć układ trawienny kota i przyczynić się do wielu chorób.

Surowce, czyli pochodzenie ma znaczenie

Dieta dorosłego kota powinna obfitować w białka i tłuszcze, ale ich typ zależy bezpośrednio od pochodzenia. Budowa substancji odżywczych roślin różni się od zwierzęcych, co niejednokrotnie podkreślane jest przez dietetyków w kontekście człowieka (nam służą przede wszystkim dobrej jakości tłuszcze roślinne). Inne przystosowania ewolucyjne sprawiają, że u kota sprawa ma się inaczej. Na etykietach karm dla kotów możemy spotkać ogólnikowe określenia np. „oleje i tłuszcze” czy „produkty pochodzenia zwierzęcego”. Jest to tzw. receptura otwarta, która udziela konsumentowi (czy właścicielowi konsumenta) najmniej informacji o składzie. Producent ma pełną dowolność w kwestii pochodzenia surowców, co dla zwierzaka ma ogromne znaczenie. Wykorzystanie olejów roślinnych drastycznie zmieni zawartość produktów roślinnych, a ta powinna być niewielka, a produktami zwierzęcymi są także pazury i kopyta, a nie zawierają tak wartościowych składników odżywczych jak mięśnie. Wartościowe karmy dla kotów powinny zawierać przede wszystkim mięso, ryby i produkty pochodzenia zwierzęcego. 

Wśród producentów karm dla kotów, pojawiają się też tacy, którzy dietę dla pupili komponują w standardzie „Human Grade”, czyli z produktów wysokiej jakości przeznaczonych do spożycia dla ludzi. Jeśli my nie chcielibyśmy czegoś jeść, czemu miałby to robić futerkowy członek naszej rodziny? Na opakowaniu takich karm znajdziemy recepturę otwartą, czyli dokładną wiedzę o tym, co zawiera jedzenie naszego kota np. mięso z uda z kurczaka.

Gdyby wybierał kot — karmy ekologiczne

Zwiększona świadomość odnośnie wagi prawidłowego żywienia powoli przechodzi także na właścicieli zwierząt i producentów karm. Powstały firmy, które dbają o układ pokarmowy zwierząt, a nie tylko swój portfel. Karmy ekologiczne (np. Naturea i Naturina) charakteryzują się prostym składem odpowiadającym potrzebom zwierzęcia, wysokiej jakości surowcami użytymi do produkcji oraz brakiem szkodliwych dodatków smakowych i modyfikowanych genetycznie. To pokarm, jaki wybrałby kot, gdyby żył na wolności: świeże mięso i naturalne składniki. Karmy ekologiczne dbają o czworonogi, nie napominając o środowisku. Opakowania z materiałów biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu to kolejny dowód odpowiedzialnego podejścia producenta.

Skazane na weterynarza — żywienie kota, a choroby

Żywność wysoko przetworzona i nieprawidłowo zbilansowana dieta przyczyniają się do nadwagi i chorób u kotów, dokładnie tak jak ludzi. Do powszechnych schorzeń wynikających z niewłaściwej diety należą zaburzenia związane z układem trawiennym, cukrzyca oraz problemy z układem krwionośnym. Niska cena karmy kiepskiej jakości to złudna oszczędność, która szybko odbije się na zwiększonych kosztach leczenia zwierzaka.
Aby zamaskować kiepski skład, producenci dodają do karm aromaty i wzmacniacze smaku. Substancje te często uzależniają, dlatego tak ciężko jest zmienić złe nawyki żywieniowe kota po kilku latach. Nie jest to niemożliwe, ale warto wspierać rozwój kociaka od początku, podając mu wartościowe pożywienie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl